2013 Trafik Cezaları

facebook

2013 Yılı Trafik Ceza Tutarları Yeni

Tarih : 04 Ocak 2013 | Kategori : 2013 Trafik Cezaları | 0 Yorum

SAYIN SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE;

Sayın araç sürücüleri kullanmakta olduğunuz araçlarınızı bir canavara çevirmeyiniz. Lütfen trafik kurallarına uyalım ve trafikte sorumluluk hareketine sizde katılın, Yurdumuza malumunuz kış mevsiminin gelmesiyle kazalarda bir miktar yağır ve kar sebebiyle artışlar olacaktır. Lütfen kış gelmeden tedbirleriniz alınız. Aracınızda bulunması gereken çeki halatı, takos, kış lastiği ve zincir mutlaka aracınızda bulunsun, şunu da unutmayın, aracınızın cam suyu haznesine mutlaka antifirizli cam suyunu koymayı unutmayınız. Eğer zincir söküp takmayı bilmiyorsanız bir bilenden yardım alınız. İnanın yeni tip zincirler çocuk oyuncağı gibi çabucak söküp takılabiliyor, Sayın sürücüler diğer bir konu ise emniyet kemerleri, lütfen gideceğim yer çok yakın yada mahalle yada köy içindeyim bura da damı kemer takılırmış demeyin, kazaların yüzde 20 lil kısmının meskun mahallerde özellikle köylük alanlarda meydana geldiğini unutmayınız.

Sayın HGSHızlı Geçiş SistemiOGS ve KGS sistemi kullanıcıları;  2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde    31/1-a maddesine göre kullanmış olduğunuz araçların içinde bulunması zorunlu olan, bulunmadığı zaman kontrol eden polis tarafından trafik cezası kesilecek olan malzemeler arasında en önemlisi kış mevsiminde araç zinciridir. Diğer malzemeler de gerekli ancak en önemlisi patinaj zincirinizi mutlaka aracınızda bulundurunuz. Kazasız bir kış geçirmeniz dileğimizle, Lütfen aşağıda verilen ve aracınızda bulunması zorunlu olan malzemeleri inceleyerek, varsa aracınızdaki eksikliği en kısa sürede gideriniz. Ayrıca şunu belirtmek gerekirse aşağıda aracınızda PATİNAJ ZİNCİRİ bulundurmamanın cezası 2013 yılı için araç sürücüsüne (77) TL. eğer araç başkası adına ise bir (77) TL. de araç plakasına ceza yazılır, ayrıca sürücü belgeniz den de 10 ceza puanı düşülür.

Yine aracınızı bir polis memuru durdurdu, yol karlı ve sizden aracınıza zincir takmanızı söyledi, sizde peki deyip Biraz ilerde takayım deyip ilerlediniz ve takmadan yolunuza devam ettiniz, Eğer sizi uyaran görevliler sizin zincir takmadan gittiğinizi görürse bu sefer 2918 s.k.y.t.k. madde 47/1-a yani Trafik görevlisinin ikazına uymamaktan ceza yazar ve plakanıza gönderir. 2013 yılı için ceza tutarı 166 TL. ve 20 ceza puanıdır. Bazı sürücüler aşağıda vermiş olduğum çizelgeyi tam anlamaya anlayamaya bilirler, eğer kafanıza takılan bir sorun olursa lütfen sorunuzu aşağıdaki YORUMLAR bölümden yazarak iletebilirsizin. sizlere yardımcı olmaktan gurur duyarız.

Lütfen emniyet kemerlerimizi takalım. Emniyet kemeri en ucuz hayat sigortasıdır. Bütün sürücülere kazasız bir ömür dileklerimizle…..

İNDİRMEK İÇİN YAZIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ !!!

2013_YILI_TRAFİK_PARA_CEZA_TUTARI_VE_PUANLARI

TRAFİK CEZASINI İNDİREMEYENLER AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMAYI LÜTFEN OKUYUN. SİZLERE YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. UMARIM HİÇ BİR ZAMAN TRAFİK CEZASI SİZLERE YAZILMAZ

TRAFİK SUÇ VE CEZALARI İÇİN AŞAĞIYA BAKINIZ..

1-Yönetmelikte belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullananlara ilk seferde 700 lira. İkinci seferde 877 lira. 3 ve üçten fazlasında bin 407 lira. Bu kişilerden ikinci kez bu cezayı alanlara, Sağlık Bakanlığı’nca sürücü davranışını geliştirme eğitimi veriliyor. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlara ehliyetleri, süre bitimini takiben geri veriliyor. Üç ve üçten fazlasında ise sürücüler psikoteknik değerlendirmeye ve psikayatri muayenesine tabi tutuluyor. Bu muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade ediliyor, UYGUN OLMAYANLARA SÜRÜCÜLERE AİT BELGELER VERİLMEZ !
2-Trafikte seyrederken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak 166 lira.
3-Araçların muayene süresini geçirmek 77 lira.
4-Aracın içinde görüşü engelleyecek veya kaza halinde araç içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar ve çıkıntıları olanlar ile gürültülü ve yüksek dumanlı egsoz taktırmak. 166 lira.
5- Korsan taksi ile yolcu taşımak ilk seferde 2 bin 100 lira; tekrarı halinde 3 bin 500 lira. Korsan taksi, dolmuş, otobüse binen yolculara ise 233 lira para cezası kesilecek.
6- Araçlarına izinsiz olarak reklam, yazı, işaret, resim, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanım bulundurmak 77 TL.
7- Resmi olmayan araç plakalarını, resmi araç plakası renginde boyatmak 166 TL,
8-Aracın Park, fren ve dönüş ışıklarının bozuk veya teknik şartlara uygun olmaması 77 lira.
9-Sağa ve sola dönüşlerde kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere, ilk geçiş hakkını vermemek 77 lira.
10- 11 yaşını bitirmeyen çocukların bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeyen çocukların motorsuz taşıt kullanmaları ve hayvanları tevdi etmek 77 lira. Bu ceza hem kullanana hem de kullandıranlara veriliyor.
11-Bisiklet ve motosikletlerin arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça yolcu bindirmek; oturma yerine birden fazla kişi bindirmek166 lira.
12-Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak 77 lira.
13-İki yönlü yollarda, karşıdan gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak; dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde güvenli geçişi sağlamak için inen araçların önceden sığınma cebine girmemesi, cep yoksa sağa yanaşıp durmaması, gerektiğinde geri gitmemesi 77lTL. para, 15 puan cezası.
14-B,C ve E sınıfı sürücü belgesi olanlar; araçlarına 750 kg’ın üzerinde römork takarak kullanmak veya kullandırmak 343 TL. .
15-Sürücü belgesi sınıfından başka yetkideki araç kullanımı 343 TL….
16-Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermek 877 lira.
17-İkamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna 30 gün içinde bildirmemek 166TL
18-Sis lambalarını, zorunlu haller dışında diğer farlarla birlikte sürüş esnasında yakmak yakmak 77 lira
19-Aracına Yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak 77 lira.
20- Taşıma sınırı üzerinde yolcu alan sürücülere 62 TL para cezası, 10 ceza puanı verilirken; fazla yolcuların en yakın yerleşim biriminde indirilmesi gerekiyor. Buna ilişkin bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait bulunuyor.
21-Araç dışına yolculuk sırasında yolcu bindirmek 639 TL .
22-Sürüş sırasında diğer araçları riske atacak şekilde tehlikeli şerit değiştirmek 166 lira.
23-Yetkili kişilerin (trafik polisi, trafik jandarması, vs) işaretlerine uymamak 166 lira.
24-Araç takip mesafesine uymamak 77 TL,
25-Kırmızı ışık kurallarına uymamak 166 TL, .
26-Emniyet kemeri takmamak 77 TL,,.
27-Yük ağırlığını yüzde % 5 ila 10 aralığında aşmak 639 lira. Yüzde 15 fazlasına kadar aşmak bin 279 lira. Yüzde 20′sine kadar aşmak bin 918 lira; yüzde 25 fazlasına kadar aşmak 2 bin 560 lira; yüzde 25′ten fazla aşmak 3 bin 839 lira; azami yük ağırlığı aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlığını aşmak 639 lira. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tonaj cezalarında % 3,75 + 500 kgağırlık töreransı uygulaması yapılası gerekmektedir, cezalarda buna dikkat edelim yanlış ceza yazılmasına müsaade etmeyin..
28-Aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından; çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritte sürmemek 166 lira.
29-Araç hızını yaya geçitlerine, dönemeçlere, tepelere, alt geçitlere, tünellere, köprülere, yol yapım ve onarım çalışması olan yerlere yaklaşırken azaltmamak 77 lira.
30-Konvoy halinde araç kullanırken diğer araçların güvenle girebilecekleri mesafeyi bırakmamak 77 lira.
31-Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlara bin 407 lira para cezası verilirken; sürücü belgesi süresiz olarak alınıyor.
32-Hız sınırını yüzde 10 ile – 30 arasında aşmak. 166 lira ve 10 ceza puanı. Hız sınırını yüzde % 30′dan fazla aşmak ise 343 lira para ve 15 ceza puanı veriliyor. 1 yıl içinde hız sınırını 5 defa ihlal edenlerin sürücü belgesi geri alınıyor. Sürenin sonunda, psikoteknik değerlendirme ve psikiyatrik muayenenin ardından sürücü belgesi almasında sakınca görülmeyenlere belgeleri iade ediliyor. alamayanlara iade edilmez, burada dikkat etmeniz gereken size ceza yazılıken sizlere cezanızın bitmesine bir-iki ay kala bu raporları almanız gerektiğini söylemeleri gerekiyor, cezanız bittiğinde rapor almak için uğraştığınız için de süre geçmiş dahi olsa raporunuz olmadığı için sürücü belgenizi alamazsınız o yüzden cezanın bitmesine bir iki ay kala raporunuzu almayı unutmayın…
33-Araçların hızlarını, aracın yük ve teknik özelliğine, hava ve trafik koşullarına göre ayarlamamak 77 lira.
34- Kaza mahalinde durmamak ve trafik güveniliği için gerekli tedbirleri almamak 166 lira.
35-Kazayı yetkililere bildirmemek, kaza yerinden ayrılmak 166 lira.
36- Zorunlu sigorta yaptırmamak 77 lira.
37-Araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya belirtilen hız sınırının altında sürmek; gereksiz yere ani yavaşlamak 77 lira.
38- Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak 77 lira. Otobüs duraklarını gösteren levhalara her iki yönden 15 metrelik mesafe içinde park etmek 77 lira.
39- Yanlış yere park etmek 77 lira.
40- Yangın musluklarını engelleyecek şekilde her iki yönden 5 metre mesafe içinde park etmek 77 lira.
41- Gözleri görmeyen ve yönetmelikte belirtilen özel işaret taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerektiğinde durmamaları ve yardımcı olmamaları 166 lira.
42- Taşıt yolu özürinde özürlülerin aracı için ayrılmış park yerlerinde park etmek 154 lira.
43-Taşıt trafiğini tehlikeye atacak şekilde taşıt yolunda yürümek 77 lira. Okul, hastane gibi yayalar için ışıklı işaretler olduğu halde bu işaretlere uymayan yayalara 77 lira.
44-Karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere uymayan yayalara 77 lira.
45-Saygısız araç kullanmak, araçtan çöp veya başka yabancı cisim atmak, seyir halinde telefon yada haberleşme aracıyla kullanmak77 lira
46-Radarların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları üretmek veya ithal etmek bunlara mahkemelik suçtur. Bu cihazları araçlarında bulunduran sürücülere ise bin 407 liradan 2 bin 120 liraya kadar para cezası.

Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım. lütfen emniyet kemerlerini takalım…

 

trafik polisi

Incoming search terms:

  • trafik ceza tutarları
  • trafik ceza maddeleri
  • trafik cezaları 2013
  • emniyet kemeri takmama cezası 2013
  • trafik ceza maddeleri ve tutarlari
  • trafik ceza miktarları
  • emniyet kemeri cezası 2013
  • trafik cezası miktarları
  • tonaj yönetmeliği 2013
  • trafik cezaları tutarlarıYorumunuzu, şikayetinizi veya önerinizi Bırakın

You must be logged in to post a comment.

örgü güzel yemek tarifleri leziz yemek tarifleri  Yeni Tesettür Modası ido seferleri