2013 Trafik Cezaları

facebook

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 36 Maddede Yapılan Değişiklik

Tarih : 15 Haziran 2013 | Kategori : 2013 Trafik Cezaları | 0 Yorum

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 36 Maddede Yapılan Değişiklik  şöyle sayın sürücüler, eski 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 36 ‘ya göre sürücü belgesiz araç kullanmaktan işlem yapılan sürücüye suç tutanağı tanzim edilmekte ve sürücüye idare para cezası kesilmek üzere suç tutanağı ile birlikte ilgili Mülki amirliğine gönderilmekte, İlgili yer Mülki amiri tarafından kesilen Sürücü belgesiz araç kullananan sürücülere kesilen ceza tebliğat  için yine ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü aracılığı ile PTT ‘ye veriliyor ve ilgiliya tebliği edilmesi ile ceza kesinleşiyordu. Yeni düzenleme ile 11. Haziran 2013 tarihli ve 28674 zayılı resmi gazetede yayınlanan Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnemede değişiklik yapılması hakkında kanun ile şu şekilde değiştirilmiştir

AYNEN RESMİ GAZETEDEN ALINTIDIR.

 

MADDE 18 – 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 36 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 36 – Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Araçlar, Yönetmelikte sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

Buna göre;

a) Sürücü belgesi olmayanların,

b) Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da bu Kanunda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alınanların,

c) Sürücü belgesi iptal edilenlerin,

araç kullanarak trafiğe çıktıklarının tespiti hâlinde, bu kişilere 1.407 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca, aracın sürücü belgesiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası verilir.”

eskiden 2918 sayılı karayolları trafik kanunu 36 maddeye istinaden günlügü 25 tl x 30 = 750 TL. idari para cezasını mülki amir kesmekte iken, yeni düzenleme ile direk olarak 1, 407 türk lirası kesilecek ve aynı miktar ceza tescil plakasına da yazılacak, eğer sürücü araç sahibi değilse.  Siz değerli araç sahipleri, aracınızı sakın sürücü belgesiz sürücülere vermeyiniz.

trafik polisi

Incoming search terms:

  • 2918 sayılı karayolları trafik kanunu
  • 2918 sayılı karayolları trafik yönetmeliği
  • ktk 36
  • 2918 36 madde
  • haziran trafik değişikliği
  • hgs ceza yönetmeliği
  • karayollarında yapılan yenilikler
  • trafik suç tutanağı 36 maddeYorumunuzu, şikayetinizi veya önerinizi Bırakın

You must be logged in to post a comment.

örgü güzel yemek tarifleri leziz yemek tarifleri  Yeni Tesettür Modası ido seferleri